Web sitemize hoşgeldiniz.

Ödeme Yönteminiz Reddedildi Hatası

24 Ağustos 2018

Ödeme yönteminiz reddedildi” hatası, her Apple kullanıcısının en az bir kere başına gelmiş bir sorundur. Bu hatanın meydana gelmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bu hatanın kullanıcısı olduğunuz Apple ürününde meydana gelmesinin nedeni bilirseniz, çözüm yolu geliştirmek de o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle bu yazımızda, ödeme yönteminiz reddedildi hatasının çıkmasının nedenlerini ve bu hatayı nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağız.

Apple Ürünlerinde Çıkan Ödeme Yönteminiz Reddedildi Hatasının Nedeni Nedir?

Öncelikle, ödeme yönteminiz reddedildi hatası genellikle Apple’ın iTunes ve App Store uygulamalarında çıkmaktadır. Bunun nedeni, iTunes ve App Store’un, Apple bünyesindeki, satın alma işlemi yapılabilen iki uygulama olmasıdır.

Ödeme yönteminiz reddedildi hatası, iTunes ya da App Store’da bir satın alma işlemi yaptığınızda, hesabınızda tanımlı olan karttan yapılan ödemenin başarısız olduğu anlamına gelir.

Ödemeniz başarısız olduğunda Apple tarafından şu iki mesajdan birini alırsınız.

“Önceki bir satın alma işleminin faturalandırılmasıyla ilgili sorun var. Sorunu çözmek için lütfen fatura bilgilerinizi düzenleyin.”

“Önceki bir satın alma işleminin faturalandırılmasıyla ilgili sorun var. Sorunu görüntülemek ve düzeltmek için Satın Alma Geçmişi üzerine tıklayın. İptal ederseniz bu fatura sorunu çözülene kadar satın alma işlemi yapamayacaksınız.”

Bu mesajlar, ödemede bir hata meydana geldiğini bildirir. Peki, bu mesajlardan birini aldıysanız, ödemenizi düzeltmek için neler yapabilirsiniz?

Ödeme Yönteminiz Reddedildi Hatası Nasıl Düzeltilir?

Eğer bu hatayı aldıysanız, ödemenizi düzeltmenin üç yolu vardır. Bunlar fatura bilgilerini güncelleme, ödenmemiş faturayı ödeme ve Apple kimliğine para eklemedir.

  • Fatura Bilgilerini Güncelleme

Ödemenizin reddedilme nedeni, mevcut fatura bilgilerinin yanlış olması olabilir. Apple ürününüzdeki “ayarlar” bölümüne girerek fatura bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

  • Ödenmemiş Faturayı Ödeme

Eğer hâlihazırda ödenmemiş bir faturanız varsa, iTunes ve App Store yeni ödemeyi kabul etmeyecektir. Ayarlar bölümündeki hesap görüntülemeye dokunarak, geçmiş faturalarınızı görüntüleyebilir ve ödenmemiş bir fatura gözüküyorsa ödeyebilirsiniz.

  • Apple Kimliğine Para Ekleme

Hesabınızda tanımlı olan kart bilgilerinde yeterli para yoksa Apple ödemeyi başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyecektir. Bu nedenle Apple kimliğinize para eklemeyi deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ