Web sitemize hoşgeldiniz.

Hamilelikte Suyun Azalması

16 Haziran 2018

Pek çok anne adayının korkulu rüyası olan amnion sıvısının (gebelik suyu) azalmasıdır. Bu durum aslında gebelik döneminde çok sık rastlanan bir durum değildir. Gebelik suyunun azalıp azalmadığı ultrason ile takip edilebilmektedir.

Hamilelikte suyun azalması sebeplerini sıralarsak;

  • Bebeğin gelişmesinde geriliğin meydana gelmesi
  • Bebekte böbrek ve idrar yollarında problem olması
  • Hamilelik zehirlenmesi
  • Amnion sıvısını koruyan zarın zorlamaya bağlı olarak yırtılması
  • İkiz ve üçüz gibi oluşabilcek gebelikler
  • Anne adayında diabet (şeker) olması
  • Doğumun zamanının geçmesi

gibi nedenleri sıralayabiliriz. Bu durumun önüne geçmek için, çok fazla yapılabilecek bir durum bulunmamaktadır. Ancak anne adayları günde 2,5 litre su içmeli, günlük öğünlerin tamamını katı almamak çorba vb sıvı yiyecekler yemek, protein bakımından zengin olan süt, yoğurt, yumurta gibi yiyecekleri öğünlerden eksik etmemek ve tansiyonu dengede tutmak alınabilecek birkaç önlem olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Hamilelikte suyun azalması belirtileri anne tarafından anlaşılamadığından bu durumun görülebilmesi için ultrason ile muayene gerekmektedir. Bu sebepten dolayı gebelik süresince ultrason muayenelerine zamanında ve aksatmadan gitmek çok önemlidir.

Eğer hamileliğin son ayında su azalması ile karşılaşılırsa bebek sezaryen ile anne karnından alınmaktadır. Ancak doğum için erken olan durumlarda amniyoinfüzyon uygulaması yapılmakta ve amnion boşluğuna su verilmektedir. Ancak bu durum uzmanlar tarafından çok kullanılmamakta sadece çok riskli ve zaruri durumlarda kullanılmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ