Web sitemize hoşgeldiniz.

Hamilelikte Doğru Beslenme

Hayat kargaşasına ve kavgasına bir mola vererek yeni bir nefes, yeni bir soluk kazanmak için bir bebeğe kavuşmanın vaktinin geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunun için geniş bir plan yapmış olabilirsiniz fakat hamilelik için de bazı planlar yapmanız gerekmektedir. Bu planların en önemlisi hamilelikte sizin ve bebeğinizin sağlığı için nasıl beslenmeniz gerektiği konusu en başta gelmektedir. Hamilelik de bebek ve anne sağlığı için ekstra bir beslenme programı hazırlamak gerekir. Hem bebeğin düzenli ve sağlıklı gelişimi için hem de annenin bedeninin harcadığı enerjiyi yerine getirmeyi sağlamaktadır. Anne aldığı besinler ile bebeği ve kendi için vitamin ürettiği için buna oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin rutin kontrolleri sırasında kilo aldığını duymak ve sağlıklı geliştiğinden haberdar olmak bütün anneleri mutlu edebilecek bir haberdir. Hamilelikte doğru beslenme oldukça önemlidir. Bunun için aşağıdakilere dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte Doğru Beslenmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  1. Gebelikte doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi tek taraflı beslenmektir. Tek taraflı alınan besinler yüzünden diğer besinlerden alınacak vitaminlerden, karbonhidrattan ya da proteinden anne ve bebek mahrum kalır. Hamilelik döneminde normal durumda alınabilecek kalorinin daha fazlası alınması gerekir. Bu kalori miktarı diğer insanlardan 300 kalori fazla olmalıdır.
  2. Hamilelikte doğru beslenme için en önemli ayrıntı, bol sıvı tüketilmesidir. Çünkü annenin günlük sıvı kaybı çok fazladır. Hem bunu karşılamak amacıyla hem de bebeğin ve annenin ihtiyaç duyduğu sıvı günlük olarak karşılanmalıdır. Bu sıvı ihtiyacının su ile karşılanması oldukça sağlıklıdır.
  3. Hamilelikte doğru beslenme için asitli, alkollü ve yapay içecekler uzak durmak gerekir. Bu tarz içecekler bebek ve anne sağlığı için oldukça tehlikelidir.
  4. Gebelikte Omega-3 alınabilmesi için haftada 2 kere balık tüketmek gerekir. Balık asla kızartılmamalıdır. Daha çok fırında buğlama veya ızgara şeklinde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.
  5. Hamilelikte normal yeme alışkanlığının dışında günde 3 kere değil de yemek yeme alışkanlığını 5-6 kere yaparak güne yaymak gerekmektedir.
  6. Et ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile birlikte annenin ve bebeğin protein ihtiyacı karşılanacaktır. Düzenli olarak tüketmek bu vitamin ve minerallerin eksikliğini ortadan kaldıracaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ