Web sitemize hoşgeldiniz.

Hamilelikte Dengeli Beslenme

19 Haziran 2018

Çocukların sağlıklı olarak doğabilmesi annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Hamilelikte dengeli beslenme ancak bazı vitamin ve minerallerin yeterli bir şekilde anne tarafından alınması ile mümkün olmaktadır. Ayrıca hamileliğin belli dönemlerin anne daha az yemek yemeli belli dönemlerinde daha fazla yemek yemelidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında beslenme

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında anne sık ama az yemelidir. Bu dönemde vücutta ve hormonlarda olan değişiklikler yüzünden anne her yemeği yiyemez. Genelde yağsız, tuzsuz, kokusuz ve baharatsız yiyecekler anne adayları tarafından tercih edilmelidir. Anne ilk 3 ayda canı ne isterse yemelidir.

Hamilelikte 3.ay ve sonrası beslenme

Hamilelikte 3.aydan sonra dengeli ve ciddi bir beslenme sürecine girmesi gereken anne hormonlarının daha sabit ve düzenli seyretmesi ile ilk 3 aya nazaran daha rahatlamış olacaktır. Hamileliğin bu döneminde annenin aldığı günlük kalori miktarı 1600 kaloriden 2200 kalori düzeyine çıkarmak gerekir. Bu sebeple anne normal 3 öğün haricinde mutlaka 3 ara öğün ile desteklenmeli ve ara öğünlerde meyve, süt, yoğurt üçlüsünü eksik etmemelidir. Annenin isteğine göre çok pişmiş et tüketilebilir. Bunların dışında hamilelikte dengeli beslenme için aşağıda belirteceğimiz yiyeceklerin belirttiğimiz şekilde düzenli olarak alınması gerekmektedir.

  • Yumurta: Haftada en az 3 gün tüketilmesi gerekmektedir. Kaliteli protein içerdiğinden haşlanmış veya az yağda pişirilmiş şekilde tüketilebilir.
  • Balık: Levrek, somon, çipura tarzında balıklar hamilelik döneminde tüketilmelidir. Ancak midye, uskumru tarzında yüksek seviye civa içeren balıkların tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Zeytinyağlı Salata: Özellikle akşam yemeklerinde yeşil salata tüketimi bağırsaklar açısından faydalı olacağından anne adaylarının rahat bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.
  • Ceviz, Kuru İncir, Badem: İçerdiği omega yağ asitleri sayesinden çocuğun gelişimine katkıda bulunan bu kuruyemişler çok faydalıdır. Bu dönemde özellikle çikolata, pasta, tatlı gibi yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • En az 3 litre sıvı: Günde en az 3 litre sıvı tüketmek metabolizmayı çalıştıracağı için önemlidir. Tüketilecek sıvılar arasında abartmamak koşuluyla maden suyu, 3-4 açık çay ve tercihen 1 fincan filtre kahve olmalıdır.

Hamilelikte dengeli beslenme sınırsız yemek yeme ile karıştırılmamalıdır. Dengeli beslenmenin yanında muhakkak ve muhakkak egzersiz programları yapılmalı özellikle hamileliğin 3.ayından sonra hiç bir şey yapılamıyorsa bile en azından haftada 2 kere yürüme alışkanlığı kazanılmalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ