Web sitemize hoşgeldiniz.

E Devlet Üzerinden Geçici Mezuniyet Belgesi Alma

21 Ağustos 2018

E devlet sistemi üzerinde, 2014 yılında pilot olarak 32 üniversitede, 2015 yılında da tüm devlet üniversitelerinde elektronik ortamda kayıt işlemi yapılmaya başlanmıştır. Bu da öğrencilerin kazanmış olduğu üniversiteye gitmeden kayıt işlemlerini yaptırmalarını mümkün kılmıştır. Aynı zamanda YÖK, günümüze kadar 7 milyon üzerinde mezun olmuş öğrenci bilgilerini toplayarak e – devlet sistemine kaydetmiştir. Bu da mezun olan öğrencilerin geçici mezuniyet belgesi e devlet sistemi üzerinden alınmasını sağlamıştır.

YÖK, e- devlet sistemi sayesinde lise ve üniversiteden mezun olan tüm öğrencilerin kişisel öğrenim verilerine e – devlet üzerinden ulaşmalarını mümkün hale getirmiştir. E – devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra öğrenim hayatına dair tüm verilere, mezuniyet belgesi sorgulama ve doğrulama sistemi üzerinden ulaşılabilmektedir. E- devlet sistemi mezuniyet belgelerinin çıktısını alma imkanı da sunmaktadır. Öğrenci diplomaları ve geçici mezuniyet belgeleri mezun olunan üniversiteler tarafından hazırlanmış olsa da belgelere artık e – devlet üzerinden ulaşılabilmektedir.

E Devlet Üzerinden Geçici Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Geçici mezuniyet belgesi e devlet üzerinden alınmak istendiğinde e – devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Mezuniyet belgesi ve diploma sorgulama ekranından istenilen belgeye ulaşılabilir. Belgelerin çıktısı alınabilir. Ayrıca sistem üzerinden hiçbir sayı sınırlaması bulunmaksızın istenilen kadar belge alınabilmektedir.

E Devlet Üzerinden Diplomaya Ulaşılmadığında Ne Yapılır?

E – devlet üzerinden belge alınması için giriş yapıldıktan sonra kişinin diplomasını ya da geçici mezuniyet belgesini bulamadığı durumlar da oluşabilir. Böyle durumlarda kişi hata veren ekran üzerinde, kendine ait mezuniyet bilgilerini gererek sistemden bilgi güncellemesi talebinde bulunmalıdır. Talep, kişinin mezun olduğu okulun Yükseköğretim Bilgi Sistemi’ne yani YÖKSİS’e otomatik olarak düşecektir.

YÖKSİS’e otomatik olarak düşen hata kaydı, ilgili üniversitenin öğrenci işleri yetkilisi tarafından değerlendirilmeye alınır. Kişinin mezuniyetine dair girdiği bilgiler ile üniversitedeki bilgileri karşılaştırılır. Bilgiler birbiri ile tutarlıysa, yetkili tarafından onaylanır. Ardından kişinin mezuniyet bilgileri güncellenmiş olarak yeniden e- devlet üzerinde yer alır ve kişi geçici mezuniyet belgesini e – devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir biçimde alabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ