Web sitemize hoşgeldiniz.

Drone Nedir?

6 Ağustos 2018

İngilizce olarak hayatımıza giren Drone, Türkçe’de erkek arı anlamına geliyor. Ancak çoğumuz erkek arı şeklinde de hitap etmiyoruz. Drone dışında insansız hava aracı olarak da karşımıza çıkmakta. Drone nedir merak edenlere ise uzak kumandalı hava aracı demek yanlış olmayacaktır. Aslına bakacak olursak uzaktan kumandalı arabalar ile aynı işleyişe sahip olmasına rağmen havada hareket edilmekte.

Daha fazla gelişim gösteren bu uçakların son yıllarda bir hayli ilgi gördüğü açıktır. Önceleri askeri amaçlı kullanımlarına yer verilen droneler artık oyuncak olarak hayatımıza giriş yapmış durumda. Üstelik ulaşımı da zor olmadığı için pek çok çocuğun gözdesi halinde. Aynı zamanda yetişkinlerin de hobi olarak değerlendirdiği açıktır.

Drone Tipleri Nelerdir?

Güncel olarak iki türden droneler karşınıza çıkacaktır. Başta Wi-Fi teknolojisi temel alınarak çalışma gösteren drone türünü açıklamak gerek. Öyle ki günümüzde en yaygın olanı da bu şekilde ifade edilmekte. Direk olarak uzaktan kumanda kullanılarak kontrollerine yer verildiği açıktır. Şarjına bağlı olarak havada çekim yapma özelliklerine de sahiptirler.

Diğer bir türün ise internet erişimi ile bağlantılı olduğu açıklanmıştır. Sürekli olarak havada kalması adına erişimler göz önünde bulundurulmakta. Bu projeye yönelik Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg çalışmalarına devam ediyor. Ancak henüz ülkemizde bu türe yer verilmediği açıktır. İlerleyen yıllarda ise havada sıklıkla göreceğimiz açıktır.

Drone Nerelerde Kullanılıyor?

Kullanım alanlarından kaynaklı olarak da bir hayli popüler hale geldiklerini belirtmek gerek. Örnek verecek olursak zor görüntülerin elde edilmesi adına show dünyasında sıklıkla kullanımlarına geçiliyor. Gazetecilik alanına da yeni bir çağ açtığı biliniyor. Profesyonel kameraların ulaşamadığı görüntülere bu sayede erişim sağlanmakta. Drone nedir öğrenenler devamında kullanımı için alanlarına göz atıyor.

Devamında sporsal faaliyetlerde de sıklıkla kullanılmakta. Özellikle de ekstrem sporlarda sıklıkla tercih ediliyor. Seyahatlerde de bu anlamda tercih edilen modelleri mevcuttur. Gezginlerin daha net fotoğraflar elde etmek adına Drone kullandıklarını görüyoruz. Tarım alanında ve tanıtım videosu çekimlerinde de yine tercih halinde gelmiş durumdadır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ