Web sitemize hoşgeldiniz.

Basketbol ve Basketbol Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Basketbol, her iki takımda da beş kişi bulunması kaydıyla, top ile oynanan ve günümüzxde oldukça popüler olarak yaygınlaşmış bir oyundur. Basketbol ilk kez 1891 yılında Amerika’da Springfield Üniversitesinde, eğitim üyelerinden olan Dr. James Naismith tarafından tasarlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu oyun salonlarda ve açık alanlarda oynanabilmektedir. Türkçe karşılığı sepet topu anlamına gelen Basketbol, her iki takım üyelerinin topu elleriyle sürerek, karşı takıma ait potalardan geçirmesi amacı ile oynanmaktadır. Futbola az çok benzerliği bulunan basketbol, kendi bünyesinde bir takım kurallara sahiptir. Oyuncular topa ayakları ile müdahale edemezler. Topu ellerine alıp koşamazlar. İlerlemek için topu yerde en az bir kez sektirmek durumundadırlar.

Türkiye’de de zamanla tanınan basketbol, ilk kez 1894 yılında resmi olarak tanınmıştır. Türkiye’de kurulan ilk basketbol takımı, 1915 yılında Fenerbahçe tarafından kurulmuştur. Devletlerarası yapılan ilk milli maç 1897 senesinde yapılmıştır. Türkiye’de ise oynanan ilk milli maç 24 Haziran 1936 yılında, Yunanistan ile yapılmıştır. İstanbul’da oynanan milli maçta, Türkiye 49-12’lik bir skorlar galip gelmiştir.

Basketbol sahası, 28 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindedir. Topun zeminde sektirilerek ilerlenmesi koşulu bulunduğu için, zeminin sert olması gerekmektedir. Basketbolda kale, “sepet” ya da genellikle “pota” isimleriyle adlandırılır. Basketbol potası, saha çizgisinden 120 cm içeride bulunur ve 180-120-3cm ebatlarına sahiptir. Uzun bir direk üzerine konuşlandırılan basketbol potası, yerden 275 cm yükseklikte bulunmaktadır. Basketbol potasının çemberi ise 45 cm’dir. Topun potadan geçtiğini uzaktan fark edebilmek adına potaya bir file takılır ve bu filenin, topun çemberden geçmesine engel teşkil etmeyecek şekilde konuşlandırılması gerekmektedir. Basketbol potasının önünde bulunan yarım daire şeklindeki saha da, serbest atışların kullanılması için bulunmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ