Web sitemize hoşgeldiniz.

An Operating System Wasn’t Found Hatası Nedir?

13 Ağustos 2018

Bilgisayarınız açılırken, Windows önyüklemesi esnasında BIOS devreye girmektedir. Devreye giren BIOS bilgisayara bağlı olan USB, sabit disk ve bellekleri tarayarak işletim sisteminin yüklü olduğu belleği taramaktadır. Tarama işlemi sırasında işletim sisteminin yüklü olduğu belleği bulamazsa an operating system wasn’t found hatası alırsınız. Windows açılmadan mavi ya da siyah ekranda bu hatayı görebilirsiniz. Bu hata işletim sistemi bulunamadı anlamına gelmektedir.

Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemi bulunamadı hatası aldığınızda bunun sebebi genel olarak bilgisayarınızda takılı olan USB ya da harici disktir. BIOS tarama esnasında bu bellekleri birbirine karıştırarak hata verebilmektedir. Bazen USB ya da harici bellek içerisinde bulunan herhangi bir yazılım, BIOS ’un taramayı doğru bir şekilde gerçekleştirmesine engel olmaktadır.

An Operating System Wasn’t Found Hatası İçin Basit Çözümler Hangileridir?

An operating system wasn’t found hatası için en yaygın sebep takılı olan harici bellek ya da USB’dir. Bu hatanın çözümü için en basit yol ise takılı ola USB ya da harici belleği çıkararak, bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bunun yanı sıra bilgisayarınızın hard disk bağlantısı kopmuş ya da çıkmış ve bu sebeple bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Çarpma, düşme ya da sert darbeler sonucunda bilgisayarınızın içinde hard disk bağlantısı sorunu olabilir. Bu sorun için bilgisayarınızın hard diskle olan kablo bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

An Operating System Wasn’t Found Hatası İçin Alternatif Çözümler Hangileridir?

An operating system wasn’t found hatası için basit yöntemler çözüm olmazsa alternatif çözümleri deneyebilirsiniz. An operating system wasn’t found BİOS taramasında işletim sistemi görülemediği için oluşan bir hata olduğundan BIOS’a girerek ayarları düzenlemeniz gerekebilmektedir.

BIOS bölümüne girmek için bilgisayarınız ilk açıldığında DEL ya da F12 tuşlarından birine üst üste basarak giriş yapabilirsiniz. BIOS ayarlarında girdiğinizde, ‘default’ seçeneğini seçerek kaydedin. Akabinde bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Tüm yöntemleri denedikten sonra hata çözüme ulaşmadıysa hard diskiniz da ya da ana kartınızda donanımsal bir problem var demektir. Fakat bu durum nadir olarak yaşanmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ