Web sitemize hoşgeldiniz.

Şarbon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır

10 Kasım 2018

Son dönemlerde dışarıdan gelen etlerde ortaya çıkan şarbon belirtisi ile birlikte neredeyse halkın korkulu rüyası haline gelen şarbon ile ilgili en merak edilen konulardan bir tanesi de; şarbon nedir, nasıl tedavi edilir gibi soru işaretleri de tüm bunlar doğrultusunda iyiden iyiye artmıştır. Halk arasında her ne kadar şarbon; tek bir tür olan deri şarbonu olarak bilinse bile, esasında 3 farklı gruba ayrılabilmektedir. Genel olarak Bacillus Anthracis adındaki bakteri nedeniyle oluşan bu hastalık, solunum yoluyla bile bulaşabilen ölümcül bir rahatsızlıktır.

Şarbonun hangi türleri bulunur ?

İnsan vücuduna deri yoluyla bulaşan ve aynı zamanda en kolay yolla insana geçen  bu rahatsızlık, genellikle hayvan eti ile uğraşan kişilerde görülür. Hayvancılıkla uğraşan kişilerin bu nedenle deri şarbonu konusunda çok daha savunmasız olduğunu söyleyebiliriz. Vücutta özellikle de orta kısımda siyah bir kabarcık şeklinde  kendisini göstermesi, bu hastalığın en büyük belirtilerinden bir tanesidir. Ancak bu kabarcıklar oluşması, deri şarbonu olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle son olarak laboratuvar testleri de yaptırmanız gerekiyor.

Bir diğer önemli şarbon türü ise bağırsak şarbonudur. Bu şarbon türü; karın ağrısı, ateş ve ishal ile birlikte kendisini göstermeye başlar. Bağırsaklarda ciddi bir enfeksiyon yaratabilir. 3. en çok bilinen şarbon türü ise akciğer şarbonudur. ilk etapta soğuk algınlığı gibi başlasa bile, ilerleyen dönemlerde; yüksek ateş, titreme ve solunum alıp vermede güçlük çekme şeklinde kendisini ortaya çıkarır. Bu şarbon türü ise şarbonlu hayvanlarda solunum yolu ile insanlara geçer. Bu tür hastalıkların ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de genellikle gerekli kontrollerin yapılmamasından kaynaklanır. Özellikle de Türkiye’ye gelen bu hayvanların, veteriner kontrolünden geçmemeleri hastalığa davetiye çıkarmıştır.

Peki şarbon tedavisi nasıl yapılır ?

Şarbon nedir ve nasıl tedavi edilir aramaları yapan birçok kullanıcı, yukarıdaki belirtileri ile hastalığın tespit edilmesini sağlayabilir. Ancak şarbon nedir, nasıl tedavi edilir kısmı ise bir miktar daha karışıktır. Eğer şarbon hastalığına yakalandıysanız,  mutlaka ama mutlaka en erken vakitte hastaneye gitmeli ve antibiyotik tedavisine başlamalısınız. Burada uygulanacak birbirinden farklı reçeteler ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ