Web sitemize hoşgeldiniz.

Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı

Çocuğa yaşına uygun oyuncak seçimi çocuğun gelişimi üzerinde son derece önemlidir.

0-12 AY

İlk aylar özellikle ses duyarlı oldukları için çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar ile ses çıkaran kumaşlar tercih edilebilir. Bebeklerin ilk aylarda kulakları hassas olduğu için oyuncakların çok yüksek sesli olmaması gereklidir. 3. Aydan sonra görme ve dokunma duyuları artan çocuklara renkli, elle kavrayabilecekleri oyuncaklar tercih edilmelidir. Fakat bu ayda çocuklar her bulduklarını ağızlarına götürdüklerinden küçük parçalar içeren oyuncaklara dikkat edilmelidir.6. ayda ise diş çıkarmaya başlayan çocuklara kauçuk malzemelerden yapılmış oyuncaklardan da tercih edilmelidir. 8-9 aylığı gelmiş çocuğa müzikli, sert kumaşlardan üretilmiş, itilip çekilebilen elastik oyuncaklar, oyun kutuları, üst üste konulan büyük boyutlarda oyuncaklar tercih edilebilir.

1-2 YAŞ

1 Yaş itibariyle çocukta fiziksel aktiviteler artar ve ilk defa yaratıcılıklarını ortaya koyarlar. Artık kendi çabalarıyla oyuncaklara yön vermeye ve onlardan ses çıkmasını isterler. Oyuncak arabalar, kamyonlar, trenler, ziller, düdükler, boya kalemleri, oyun hamurları, kısa ve resimli hikâye kitapları, 2-4 parçalı yapbozlar bu yaştaki çocuklara uygundur.

3-5 YAŞ

Bu yaşlar ince kas becerilerinin, dil becerilerinin ve zekâ gelişiminin hızlandığı ve sosyalliğin arttığı yaşlardır. Bu yaşlarda anne, baba ve arkadaşların devreye girmesi gerekir.

İpinden çekebileceği oyuncaklar, üç tekerlekli bisiklet, park oyuncakları, tahta bloklar, Legolar, küpler, 6 ve daha fazla parçalı yapbozlar, mıknatıslı tahtalar, sayı sayma oyuncakları, hayvan oyuncak, büyük kamyonlar bu yaşlarda çocuğunuzun ilgisini çekebilir.

6 YAŞ

6 Yaş çocuğunda canlandırma, hayali oyunlar ve yaratıcılık ön plandadır. 3-5 yaş oyuncaklarına ilave olarak evcilik, bakkalcılık, doktorculuk oyunları, evcilik ve doktor setleri, marangozluk aletleri, kuklalar, mutfak setleri, bahçe aletleri ilgisini çekebiliyor. Bu yaş çocukları daha hareketli olduklarından top, ip, merdiven, kızak, kayak gibi malzemelerde tercih edilir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ