Web sitemize hoşgeldiniz.

Organik Ürün Nereden Alınır

27 Eylül 2018

Kimyasal içeren yiyeceklerin sayısı günden güne artış göstermekte. Neredeyse tüm yiyeceklerde katkılara ya da renklendiricilere yer verilmesi söz konusudur. Bundan kaynaklı ciddi sağlıksal sorunlar baş gösteriyor. En önemlisi de büyüme ya da gelişim açısından problemlerin yaşandığı açıktır. Özellikle de çocukların bu tarz problemlerle karşılaşmaması için organik yiyeceklerin tercih edildiği görülüyor. Organik ürün nereden alınır öğrenmek isteyenlere ise;

  • Direk üretim merkezi olan tarımsal alanlar eşlik etmekte.
  • Topraktan alıcısına ulaşması esas alınıyor.
  • İnternet üzerinden de yine organik ürün satın alabilirsiniz.
  • Sertifikalarına göz atarak ürünlerin tercih edilmesi de önerilmekte.

Organik Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Ürünün organik olup olmadığını anlamak için sertifikalarına göz atmanız önerilir. Şöyle ki %100 organik olan ürünler için belirli kurumlardan belgeler sunuluyor. Nitekim organik ürünler için de belirli mevzuatların olduğunu belirtmek gerek. Yine üretim sırasında kişilerin bu mevzuatları göz önünde bulundurması önemlidir. Ancak bu şekilde sertifika almalarına izin verilir.

Organik ürün nereden alınır merak edenler de mutlaka belgelere yer vermelidir. Yani sertifikalı olacak şekilde ürünlerin satışına geçen yerlerden temin etmeniz önerilmekte. Bu anlamda bakanlıkların bazı kuruluşlara yetki verdikleri açıktır. Yetkili olan kurumlar tarafından ise organik ürünlere yer verenler denetleniyor. Sonuç olarak bu denetlemelerden geçerli not alanlar sertifikaları ile adından söz ettiriyor.

Organik Ürünlerde Bulunan Logolar

Yine ürünün %100 organik olduğunu anlamak için logolara da göz atılabilir. Şöyle ki organik ürün nereden alınır öğrenenler arkasından logolara da yer veriyor. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti logolu etiket sahibi olanların tercih edilmesi önemlidir. Bunun arkasından bakanlık tarafından yetkili olan firmanın da logolarına dikkat etmelisiniz. Bu logoların bulunduğu ürünler %100 organik olarak üretilmekte. Gerek üretim alanları gerekse kullanılan içerikler bu anlamda denetlenerek onay görüyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ