Web sitemize hoşgeldiniz.

Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri, Öksürük Neden Olur? Öksürüğe Ne iyi Gelir

Vücudumuzdaki birçok problemi işaret edebilecek olan öksürük sorunu, genellikle bir kere başladıktan sonra uzun bir süre geçmez. Hem dünyada hem de Türkiye’de en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinen öksürük, bu nedenle de tek başına bir hastalık olmadığı gibi aynı zamanda vücudun savunma refleksi olarak da kabul edilebilir. Geçmeyen öksürüğün nedenleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmadığınız takdirde ilerleyen zamanlarda eğer mevcut bir hastalığınız varsa, bunun daha da ağırlaşması kaçınılmaz olacaktır. Eğer vücudunuz sürekli olarak öksürme ihtiyacı hissediyorsa, muhtemelen bu sizlerin iç organlarınızda bulunan geniş bir  problemin nedeninden kaynaklıdır.

Geçmeyen öksürüğün nedenleri astım ve bronşit olabilir

Eğer şu anda mevcut bundan öksürüğünüz bir türlü geçmiyorsa, bunun nedenlerinden bir tanesi de bronşit olabilir. Eğer öksürüğünüz balgamlı bir şekilde geliyorsa, bu; bronşit hastalığına yakalandığınızı ve durumun da bir miktar ciddi olduğunu gösteriyor. Kronik bronşit hastalığının en çok görülen gruplarından bir tanesi de genellikle, sigara içen kişilerden oluşuyor. Sigara içmenin yalnızca bronşit değil aynı zamanda diğer birçok öksürük nedeni olan hastalığa da sebep olduğu biliniyor.

Geçmeyen öksürüğün nedenleri olarak gösterilebilecek bir diğer hastalıkda astım ile ilgilidir. Bu rahatsızlık genellikle; nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma gibi hislerle kendisini ortaya koyar. Öksürük sürekli olarak kuru bir şekilde ortaya çıkıyor ve egzersiz sırasında da bu öksürüğün arttığını hissediyorsanız, astım olma ihtimali çok yüksektir.

Akciğer kanseri ve çeşitli akciğer hastalıkları da öksürüğe neden olabiliyor

Genellikle geçmeyen öksürüğün nedenleri olarak, akciğer kaynaklı hastalıklar gösterilmektedir. Sigara içen ve 40 yaşın üzerinde olan kişilerin akciğer kanseri olma riskleri son derece artış gösterir. Üstelik eğer bu kişiler sıklıkla radyasyona maruz kalıyorsa, bu daha yoğun miktardaki öksürüklere neden olabiliyor. Ayrıca akciğerimizde meydana gelen herhangi bir hasar veya bununla doğru orantılı olarak oluşabilecek bütün aksaklıklar da, yoğun öksürüğe neden olur. Her ne kadar öksürük çok masum görülen bir rahatsızlık olsa bile, eğer geçmeyen öksürüğün nedenleri bir türlü çözülmezse bu durum yaşlılarda kemik kırılmasına da neden olabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ