Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet’te BİMER Sorgulama Nasıl Yapılır?

19 Ağustos 2018

BİMER sistemi şu anda kullanılmamakta olan Başbakanlık İletişim Merkezi demektir. Şu anda bu hizmetin yerini CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Almıştır. BİMER nedir? Şu anda CİMER adıyla kullanılan BİMER Kamu Kurumları hakkında işlem yapmanızı sağlamaktadır. Bir Kamu Kurumu’ndan bilgi talebi sağlayabilirsiniz. Ya da bir Kamu Kuruluşu’na ait görüşünüzü, önerinizi veya şikayetinizi bu başvuruyla belirtebilirsiniz. E-Devlet üzerinden bu başvuruları yapabileceğiniz gibi CİMER sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. CİMER sitesinden başvuru yapmak için TC kimlik numarası ve şifre gerekmektedir. Şifresi olmayan kişiler şifre talebinde bulunabilirler. E-Devlet BİMER sorgulama için yapmanız gerekenler yazının devamında bulunmaktadır.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet’e giriş yapabilmek için beş yol vardır bunlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Şifre: İstediğiniz bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Yanınızda kimliğiniz olmalıdır ve şifre ücretini ödemeniz gerekmektedir.
  • Elektronik İmza: PTT’den alınabilir.
  • Mobil İmza: Cep telefon hattınıza ait operatörünüzden alınabilir.
  • İnternet Bankacılığı: Kullandığınız bankanın internet bankacılığından giriş yapılabilir.
  • TC Kimlik Kartı: Yeni kimlik kartı ile kart okuyucu veya PIN kodu sayesinde giriş yapılabilir.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra işlem yapabilirsiniz. Bazı işlemler için e-Devlet’e giriş yapmanıza gerek yoktur. Şifrenizi giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz. Bazı belgeleri indirebilir veya yazdırabilirsiniz.

E-Devlet’te Nasıl BİMER Sorgulanır?

E-Devlet BİMER sorgulama işlemi için giriş yapmanız gerekmektedir. Şu anki adı CİMER olduğu için CİMER sorgulama yapmış olacaksınız. Fakat sorgulama sonucunda hem BİMER hem de CİMER için yapmış olduğunuz başvurular gözükecektir. İlk olarak işlemi bulmanız gerekmektedir. Arama yerine CİMER yazabilirsiniz. Veya e-Hizmetler kısmından Cumhurbaşkanlığı bölümüne geçip oradaki işlemler arasından seçebilirsiniz. E-Devlet üzerinden CİMER ile alakalı iki işlem yapabilmektesiniz. Birincisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER’e başvuru yapmak için kullanacağınız işlemdir. Bununla beraber başvuru hakkındaki bilgileri doldurup göndermeniz gerekmektedir. İkinci işlem ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Sorgulama yani yapmış olduğunuz başvuruları sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak için işlemi tıklayınız ve “Sorgula” butonunu tıklayınız. Sonuç karşınızda belirecektir. İşlemin sonucunu indirebilir veya yazdırabilirsiniz. İsterseniz bu işlemleri CİMER sitesi aracılığıyla da yapabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ