Web sitemize hoşgeldiniz.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey hijyendir. Aksi durumda yani hijyenik olmayan ortam ve şartlarda yapılan her tür dövme kişi de enfeksiyona neden olabilecektir. Dövme yapılacak ortam kadar dövme yapılan aletlerin de hijyeni son derece önem taşımaktadır. Dövme yapılacak malzemelerin yanı sıra dövme boyalarının steril olması, standartlara uygun olması, tek kullanımlık saf malzemelerden oluşması, iğne boya malzemeleri gibi gereçlerin saklanması için uygun saklama kapları ve kullanılan malzemeleri atmak için steril tıbbi atık kutuları gerekmektedir. Tabi tüm bunların yanında kişisel donanım malzemeleri olan eldiven maske, galoş gibi ürünler de bulundurulmalıdır. Tüm bunların yanında ultrasonik yıkama makinesi ve otoklav cihazının olması da bu işin olmazsa olmazlarındandır.

Tüm bu gerekli şeyler sağlandıktan sonra dövme yaptıracağınız kişinin yetkili kişilerden almış olduğu sertifikasının olmasına, ustalık belgesine, sanatkâr sicil tasdiknamesine de dikkat edilmelidir.

Dövme yapmanın aşamaları nelerdir?

-Yukarıda bahsedilen gerekli malzemeler sağlandıktan sonra öncelikli yapılması gereken dövme yapılacak yer özenli bir şekilde temizlenmelidir. Bu temizleme tek kullanımlık tıraş bıçağı ile yapıldıktan sonra anti bakteriyel sabun ile tıraşlanan bölge temizlenir, alkol, batikon vb. gibi malzemeler kullanılarak temizlik tamamlanır ve hemen ardından yine tek kullanımlık pamuk, kâğıt havlu vb. gibi şeylerle bölge kurulanır.

Dövme yaptırılması istenilen desen ve boyutları belirlenir.

-Motiflerin vücuda uygun olması ve iyice oturması için gerekli hesaplamaların yapılması özellikle simetrik motiflerin incelikli bir şekilde hesaplanması gerekir.

-Gerekli motif hesaplamalarından sonra sedef, ben ve çeşitli deri hastalıkları gibi şeylerden uzak durulmalı bu iş için uygun olan bir kalemle kontörlere motifin ana hatları dikkatle çizilmelidir.

-Kontörlere ana hatların çizilmesi uygulaması yapıldıktan sonra kopya kâğıdındaki taslak yeterli şekilde nemlendirilerek belirlenen bölgeye yastık, havlu veya avuç içi ile yavaş bir biçimde ivme kazandırılarak kâğıdı kaydırmadan ve fazla bekleme yapmadan deriye geçirilir.

-Tüm bu işlemlerden sonra çizilen ana hatlar çerçevesinde dövme makinası aracılığı ile gerekli renk ve desenler özenli bir şekilde işlenmelidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ