Web sitemize hoşgeldiniz.

Doçent Nedir?

Bir üniversitedeki akademik kadroda yer alıp bir unvana sahip olan, Yardımcı doçent ile Profesör arasında yer alan kişiye doçent denmektedir. Her yıl doçent olabilmek için binlerce aday başvurmakta ve değerlendirmeye alınmaktadır. Doçent nedir sorusuna aşağıda daha net cevaplar bulacaksınız.

Doçent Olabilmek için Ne Yapılmalıdır?

Doçent unvanına sahip olabilmek için kişinin doktora veya Tıpta Uzmanlık derecesi alması gerekmekte, lisansüstü çalışmalarına bağımlı olmadan tek başına çalışma yapabildiğini ispat edebilmesi gerekmektedir. Doçentlik için yılda iki defa olmak üzere Üniversitelerarası Kurul tarafından doçentlik sınavı açılmaktadır. Doçentlik sınavı için 3 ya da 5 kişiden oluşan bir kurul oluşturulmaktadır. Bu kurul tarafından adayın yaptığı çalışmalar değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirmeler genelde branşa göre yapılmaktadır. Her branşın asgari koşulları bulunmakta ve adayın bu koşulların sağlayıp sağlamadığına bakılmaktadır. Bu koşulların sağlanıp sağlanmamasına göre sınav sonucu belirlenmektedir.

Doçent Adayında Bulunması Gereken Kriterler Nelerdir?

Doçent nedir sorusunun cevabı aşağıda daha ayrıntılı verilmiştir. Zira doçent olmak hiç de kolay değildir. Bunun için pek çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler ise her geçen yıl değişmekte daha da ayrıntılandırılmaktadır. Aşağıda yardımcı doçent olduktan sonra doçent olmak isteyen kişilerin doçentliğe başvurmadan önce sahip olması gereken kriterlerden bahsedilmiştir. Bir doçent adayında asgari olarak bulunması gereken kriterler aşağıdaki gibidir;

  • Akademik olarak bir etkiye sahip olabilmesi
  • Herhangi bir öğretim faaliyetinde bulunabilmesi
  • Çırak ya da araştırmacı yetiştirebilmesi
  • Araştırma projeleri oluşturup yürütebilmesi
  • Araştırma yayın kaydının güçlü olması
  • Topluma hizmet edebilecek yapıda olması

Yukarıda belirtilen kriterler bir doçent adayında bulunması gereken olmazsa olmaz şartlar arasındadır. Merkezi olarak yapılan doçentlik sınavı kriterleri kalitenin artması için neredeyse her yıl değişmektedir. Yaklaşık altı yıl yardımcı doçentlik yapıp doçentliğe başvuru yapılmakta bu süre içerisinde akademik olarak faaliyette bulunulmalı ve çeşitli tez ve araştırmalar yapılmalıdır. Doçent nedir sorusunun cevabını yukarıda kısaca cevaplandırmaya çalıştık. Bunun hakkında daha ayrıntılı ve güncel bilgiye sahip olmak isteyenler ilgili sayfaları takip etmelidirler. Zira neredeyse her yıl doçentlik şartları değişmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ