Web sitemize hoşgeldiniz.

Dekompresyon Hastalığı, Vurgun Nedir ve Nasıl Önlenir

Bir dalgıcın yakalanma ihtimalinin en az olduğu su altı rahatsızlığı Dekompresyondur bu hastalık genel olarak dalma tekniklerini bilmeyen ve dalış mesafesini ölçemememmiş tecrübesiz kişilerin kendi kendilerine gerçekleştirmeye çalıştıkları dalışlar esnasında gerçekleşir. Dalış tüplerinde bulunana zorun fazlaca tüketilmesi derinliğinde etkisiyle vücutta bazı tepkimelere yol açar. Bu tepkimeler sonucunda vücut içerisinde baloncuklar oluşmaya başlar ve vücuda yayılır. Dekompresyon rahatsızlığı geçiren bir kişinin acilen dekompresyon odası yani basınç odası bulunan bir hastaneye götürülmesi ve içerisinde oluşmaya başlayan baloncukların azaltılması gerekir. Vurgun belirtiler gösteren bir kişi;

  • Derisinde kaşıntı ve döküntü meydana gelir.
  • Denge kaybı yaşar
  • Kendini güçsüz hisseder
  • Görmede sıkıtı yaşar
  • Yutmada sıkıntı çeker
  • Konuşma bozukluğu yaşar.

Bu belirtiler kendisini 1-ile 6 saat arasında gösterir yukarıdaki belirtiler dışında gerçekleşen vurgun belirtileri;

  • İlerleyen süre içerisinde bilinç kaybı
  • Deride yaşanılan kaşıntı ve döküntü
  • Vücudun bazı bölgelerinde lekelere rastlanır bu lekeler vücudun bazı damarlarının kapandığı anlamına gelmektedir.

Dekompresyon Hastalığı Nedir?

Çoğunlukla profesyonel dalıcıların yakalandığı düşünülen bir hastalıktır. ancak durum böyle değildir. Su altında yaşanan ölümler sıralamasında ilk 10’a bile zor giren Dekompresyon Hastalığı dalış yapmayı bilmeyen kişilerin dalış yapmak istemesi ancak derinlik hesaplaması yapamadıkları için gerçekleşen son derece tehlikeli bir hastalıktır. Dalış Hastalıkları arasında en tehlikelilerinden birisi olan bu hastalığa yakalanmamak için ekibinizle birlikte hazırladığınız dalış planına sadık kalmanız yeterli olacaktır.

Vurgun Tedavisi

Su altında vurguna yakalanmış olan kişi vurgun belirtilerinden en az bir tanesini bile gösterse direkt olarak basınç odasına götürülmelidir. Burada uzman doktor tarafından tedavi edilecek olan hastanın oraya gidene kadar sadece oksijen desteği alması gerekir. Vücut içerisinde biriken baloncukların tehlikeli sonuçlar uyandırmaması için biran önce tedavisine başlanması gerekir. Tüpsüz dalış vurgun yeme riski neredeyse sıfırdır. Ancak tüpsüz dalışında kendine göre zorlukları vardır. Tüpsüz dalış sırasında alacağınız nefesleri çok iyi ayarlamanız gerekir. Dalış sırasında sizden daha tecrübeli bir kişinin yanınızda bulunması size yardımcı olacaktır. Dalış partneri ile birlikte su altına girmek her zaman daha güvenlidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ