Web sitemize hoşgeldiniz.

Çocuklar Hastalıklardan Nasıl Korunur?

Özellikle de sonbahar-kış mevsimleri ile birlikte çocuklar sık sık grip ve soğuk algınlığı yaşamaktadırlar. Gribal enfeksiyonların bulaşıcı olması ise işi daha da zorlaştırmaktadır. Evde birden fazla çocuk var ise diğer çocuğa da bulaşması çoğu zaman engellenemez. Kış hastalıkları olarak bilinen grip ve soğuk algınlığı, zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmezse daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Peki, orta kulak iltihabı, zatürre, romatizmal hastalıklar gibi tehlikeli ve kalıcı etkileri olan bu hastalıklardan çocukları korumak mümkün mü? Çocuklar hastalıklardan nasıl korunur?

                Öncelikle yapılması gereken ilk şey çocuklara temizliğin ve hijyenin önemini anlatmaktır. Gün boyunca pek çok yere temas ettikten sonra ellerini gözlerine, ağızlarına ve yemeklerine temas ettirmeleri nedeniyle çocuklara sık sık ellerini yıkamaları öğretilmelidir. Yemekten önce ve sonra el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuğu hastalıklardan korumanın püf noktalarından biri de hastalarla yakın temasta bulundurmamaktır. Özellikle de anne ya da baba hasta olmuşsa bu pek mümkün olmamaktadır. Fakat yine de çocuğunuza çok fazla yaklaşmamalısınız.

Soğuk havalarda çocuğun vücut direncinin düşmemesi için sokağa çıkarken yeteri kadar kalın kıyafetler giydirmelisiniz. Çocuğun dengeli ve düzenli beslenmesi de hastalıklardan korunmasının bir başka yoludur. Yeterli vitamin, mineral ve proteini alan çocukların vücut dirençleri daha sağlam olacağından hastalıklardan da daha rahat korunmaktadırlar. Özellikle de süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi proteinli gıdaları her gün yemelidirler. Solunum yolları enfeksiyonlarından korunmalarının en başta gelen unsuru da günlük C vitamini almalarıdır. Mandalina, portakal, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin turunçgillerden her gün düzenli olarak yemelidirler.

Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocukların geçirdiği rahatsızlıklar, büyüdüklerinde bile onları etkileyecektir. Çocuklarınıza düzenli olarak yaptıracağınız doktor kontrolleri ve check-up ile pek çok hastalığın erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Stres tüm insanların yaşamını olumsuz etkilediği gibi çocuklarda da kalıcı etkiler bırakabilir. Bu nedenle, çocuklarınızın hastalıklardan korunması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için stresten ve kavgadan uzak bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Ayrıca çocukların hastalıklardan korunması için uykularının da düzenli ve yeterli olması gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ