Web sitemize hoşgeldiniz.

Bujinin Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Araçların çalışması için en gerekli olan karmaşık bir sistematiğe sahip, belki de öğrenmesi en zor kısım elektronik kısımlardır. Sırasıyla verecek olursak; kontak, marş, sigorta, beyin, enerjinin dönüştürülmesi (dinamo), enerjinin depolanması (akü). Bu birimlerin herhangi biriminde bir aksaklık yaşanmamışsa araç ateşleme sürecine geçecektir ve ardından hareketin başlaması ile beraber aracımız trafikte ilerleyecektir. Saydığımız birimler arasında hareketin başlaması ve devamlılığını sağlayan en önemli parça bujidir. Ateşleme ile ilgili sorunlar yaşadığımızda az da olsa bilgimiz var ise bujiyi kontrol etmek mantıklı bir seçenek olur.

Peki, Bujinin Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bujiyi sökmenizin ardından bujinin seramik, metal ve birkaç ufak parçanın birleşiminden olduğunu fark edeceksiniz. Seramik kısımlar iletkenliği yalıtmak, metal kısımlar ise iletkenliği artırmak üzerine tasarlanmıştır.

Kısaca Buji…

Bujinin seramik parçaları uç kısmından ardına değin uzanır. Seramiğin tercih edilmiş olma nedeni; sağlamlığı, üretim maliyetinin düşüklüğü, uzun ömürlülüğü ve iyi bir yalıtkan olmasıdır. Tarih içinde farklı üretim şekilleri ve tasarımlar kullanılsa da şu an kabul görmüş tasarım kadar başarılı olamamışlardır. Atölye maliyeti, üretim bandı maliyeti, işçiliği ve ham maddesi uygun olduğu için uzun yıllar daha değişmesi mümkün değil gibi görünüyor. Seramik parçaların altında ve üstünde olmak üzere yerleştirilmiş metal parçalar elektrik akımı geçişi için seramiğin içinden de geçmektedir. Bu yüzden bujinin en önemli parçaları seramiğin içine ve dışına uygulanmış metallerdir. Ehemmiyet göstermemiz gereken, öncelik vermemiz gerek en önemli kısım burasıdır.

Buji için Yapılması Gereken Kontroller;

Basit kontrollerle bujinin çok daha uzun yıllar sağlıklı çalışması sağlanılabilir.

 1. Buji yerinden çıkmış mı?
 2. Bujinin dış kısmındaki seramikler kırılmış mı?
 3. Bujinin tırnakları gerekli seviyede mi?
 4. Bujinin metal kısımlarında kalıntı şeklinde yağ var mı?
 5. Bujinin metal kısımlarında oksitlenme başlamış mı?
 6. Bujinin elektrotlarında kaynama var mı?
 7. Buji gövdesinde herhangi bir çatlak, kopuk var mı?
 8. Bujinin metal parçalarında eğilme bükülme ezilme var mı?
 9. Bujinin metal kısımlarında kumlanma var mı?
 10. Buji yatağı kuru mu ıslak mı?
 11. Buji yatağında kırık, çatlak, patlak, eğilme bükülme, ezilme var mı?
 12. Buji yatağında yağ birikintisi var mı?
 13. Buji yatağında oksitlenme var mı?
 14. Buji yatağında kumlanma var mı?
 15. Bujiye bağladığımız kablolarda yırtık, kopuk, temassızlık var mı?
 16. Bujiye bağladığımız kablolarda kısa devre, yanma, temassızlık var mı?
 17. Bujiye bağladığımız kablolarda sıvı teması ya da nem var mı?

Sayılan kontrol alternatifleri profesyonel bir bilgi gerektirdiği düşünülse de periyodik aralıklarla uygulanırsa eğer az da olsa bir uzmanlık kazanmanızı sağlayacaktır. Bu kazanımınızla birlikte belki de elektrik tesisatında oluşabilecek, aşırı maliyet tutacak arızalara mani olabilirsiniz. Aynı zamanda bujinin bozuk olduğunu nasıl anlarsınız sorusuna takılıp kalmış bir arkadaşınıza verecek birkaç yanıtınız olur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ