Web sitemize hoşgeldiniz.

Bronşektazi Nedir, Nasıl tedavi edilir, Bronşektazi belirtileri tanı ve tedavisi

Bronşektazi nedir kısaca bahsetmek gerekirse bronşların kalıcı bir şekilde genişlemesine tıp dilinde verilen isimdir. Akciğerlerimizde bronş olarak bilinen kısımlar zaman içerisinde kalıcı bir şekilde genişler.  Akciğerlerde hava yolarının yeterli çalışamaması, hasar görmesi veya iltihaplanması bronşların kalıcı bir şekilde genişlemesine yol açar.  Bronş genişlemesi doğumdan itibaren oluşan bir hastalık olabileceği gibi sonradan da oluşabilir.

Bronşektazi Nedir Belirtileri Nelerdir

Akciğerlerde yer alan bronşların belirli nedenlerden ötürü geri dönüşü olmayacak şekilde genişlemesine bronşektazi ismi verilir. Bu hastalığın belirtileri ne kadar ilerlediği, şiddeti ve hastalık miktarına göre farklılık gösterir. Öksürük ve balgam bu hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Genişleme yaşayan ve yapısal özelliklerini kaybeden bronşlar akciğerlerin savunma sistemlerini çökertirler. Enfeksiyon geçirilen dönmelerde hastalarda balgam ateş gibi şikayetler gözlemlenir. Balgamın yeşil ve sarı arası bir renge dönüşerek hastanın dikkatini çeker. Bronşektazi tipleri farklılık göstermektedir. Bu yüzden tedavi süreci ve belirtilerin şiddeti de farklılık gösterebilir.  Peki, bronşektazi hastaları ne yapmalı öncelikle bu hastalığa sahip olan kişilerin uzman yardımı alması şart.

Bronşektazi Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir

Bu hastalığa sahip olan kişiler gördükleri tedavinin aynı sıra hayatlarında bazı şeylere dikkate ederek. Yaşam kalitelerini arttırarak daha hızlı bir şekilde iyileşme şansına sahip olabilirler.  Yaz aylarında bol bol su içmek yararlıdır. Terleme ile su kaybı yaşandığı için vücut oksijensiz kalır. Bu yüzden de bol bol su içmek vücuda yararlı olacaktır.  Alkol, sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Hava kirliliği ve sigara dumanı olan ortamlarda bulunulmamalıdır. Bronşektazi belirtileri kendisini öksürük, ciddi şekilde yaşanan ani kilo kaybı, sürekli ağız kokusu meydana gelmesi, zaman zaman ateşlenme, uzun süren halsizlikler sıkça solunum yolu rahatsızlığı yaşaması ve balgam çıkarma ile kendisini belli eder. Öksürük ve balgam hastalığın şiddetine göre artış gösterir. Hastalığın teşhis edilebilmesi için tomografi çekilir. Hastalık hakkındaki kesin sonucu tomografi vermektedir.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin özellikle mevsim geçişlerinde kendisine dikkat etmesi gerekir. Hastalık bu dönemlerde oldukça şiddetlenir. Tedavilerini aksatmamaları sağlıkları açısından önemlidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ