Web sitemize hoşgeldiniz.

Bootmgr Hatası Ve Çözümü

16 Ağustos 2018

Bootmgr hatası Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows Vista işletim sistemlerinde bilgisayarların açılışında ortaya çıkan ve “bootmgr is missing press ctrl alt del to restart hata mesajıyla kendini belli eden bir sorundur. Bu hatanın alınması demek, yukarıda adı geçen işletim sistemlerinin başlangıç bölümlerinin herhangi bir nedenden dolayı zarar gördüğü ve onarılması gerektiği anlamına gelirken problemin çözümü için bazı adımların atılması gerekmektedir.

Bootmgr Hatasının Ortaya Çıkış Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayar açılışlarında birdenbire ortaya çıkan bootmgr hatası Windows işletim sistemlerinin ön yükleme bölümünün bozulmuş olması anlamına gelirken bunun nedeni;

  • Bilgisayarın “bilgisayarı kapat” komutu haricinde düzensiz olarak kapatılması
  • Bilgisayarın FAT32 sisteminde oluşan hasarlar
  • Bilgisayarın NTFS sisteminde oluşan hasarla
  • Zararlı bir yazılım, virüs ya da trojan
  • Elektrik kesintileri gibi sebepler olabilir.

Bootmgr Sistem Hatasının Çözülmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Bootmgr sistem hatasının çözümü için ilk olarak bilgisayarda USB, CD ya da DVD gibi harici cihazlardan birinin takılı olmaması gerekmektedir. Bu aygıtlardan birisi takılıysa aygıtların çıkarılıp bilgisayar yeniden başladığında problem çözülebilir. Bunun sebebi açılış önceliği verilmiş ancak bu özelliği barındırmayan bir harici bellek aygıtı varlığıdır. Eğer durum çözülmezse bootmgr hatası için hangi işletim sistemi kullanılıyorsa o sisteme ait kurulum diski de çözüm için önemli bir katkı sağlayabilir.  Kurulum diskinin ardından ön yükleme için gerekli adımlar atıldığında saat, dil ve para birimi seçildikten sonra “bilgisayarınızı onarın” seçeneğinin hemen ardından bilgisayar ve sistem onarımı ve kurtarılması yapılabilir. Çoğu durumda onarma işleminin ardından bilgisayarın yeniden başlatılması sorunun çözülebilmesini sağlayabilir. Bu işlemler sırasında bootmgr hata çözümü için sistem kurtarma seçenekleri iletişim kutusundaki komut istemi tıklanıp bootrec, rebuildbcd, chkdsk, fixboot, fixmbr komutları da gerkli yerlerde kullanıldığında sorunun çözüldüğü gözlemlenecektir. Bootmgr hatası işletim sistemindeki diğer hata kodları gibi teknik destek alınmadan çözülmeyecek bir sorun olmamanın yanında, sorunun çözümü aynı zamanda Master Boot Records ve Boot alanlarının onarılması, harddisk ve sabit diskin de hatalara karşı taranılmasını da beraberinde getirirken hatanın bir kez daha ortaya çıkmasını da engellemiş olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ