Web sitemize hoşgeldiniz.

Ankara Gezilecek Görülecek Yerler

Tarihi bir sanat merkezi olan Ankara aynı zamanda ülkemizin oldukça çeşitliliğine sahip ülkelerinden biridir. Sizlere vereceğimiz bilgiler aracılığı ile kısa zaman zarfında Ankara gezilecek görülecek yerler hakkında bilgiye sahip olabilirisiniz. Yüzyıllar öncesine dayanan eserleri ile adını yaşatan Ankara, sahip olduğu eşsiz güzellikteki müzeleri ile tanınmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça özel platforma ev sahipliği yapan parklar da Ankara şehrindeki sevenlerin buluşma noktası olarak adlandırılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarını yaşatan Anıtkabir, Ankara şehrinin eşsiz güzellikleri arasında yer almaktadır. 11 Eylül 1953 tarihi itibari ile tamamlanan Anıtkabir’de aynı zamanda ilk ve ikinci başbakanın mezarı bulunmaktadır. Anıtkabir, bir dönemde gözlem evi olarak kullanılmıştır.

Anıtkabir çalışmalarının ardından bu yapı Anıttepe olarak seçilmiş ve ardından arkeolojik çalışmalar aracılığı ile desteklenmiştir. Bu alanda yapılan çalışmalar sonrasında bulunan eserler de Anadolu Medeniyetler Müzesi aracılığı ile sergilenmektedir. Ankara şehrinin göz bebeği olan Kızılay Meydanı ise iş dünyasının en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Kızılay Meydanı, önemli bir yapı olan Anıtkabir merkezine oldukça yakındır. Birden fazla iş merkezine sahip olan Kızılay Meydanı aynı zamanda çeşitli temsilciklere de ev sahipliği yapmaktadır. Gezginlerin vazgeçilmez adresi olan Kızılay Meydanı’nda bulunan Karanfil ve Konur sokakları da gezilmeye değer yerler arasındadır.

Tarihi mekânların enlerinden biri olan Atatürk Orman Müzesi ise, Ankara şehrinin göz bebeği olarak nitelendirilmektedir. Kurtuluş Savaşı Dönemlerinde Belediye Başkanı tarafına ait olan arsa, Mustafa Kemal Atatürk’in mülkiyetine ev sahipliği yaparak çiftlik kurulması sağlanmıştır. Yıllar sonra kamu malı aracılığı ile hizmet vermeye başlayan Atatürk Orman Müzesi kültürel merkez olarak hizmet potansiyelini geliştirmiştir. Bizanslılar tarafınca ele geçirilen Agustus Tapınağı zaman ile beraberinde farklı eklemeler alarak gelişmiştir. Olağan yapıya pencereler açılarak ibadethane yapılmıştır. Adı ile yaşayan Tunalı Hilmi Caddesi ise ikinci büyük şehir olarak isimlendirilmektedir. Büyük bir üne sahip olan Tunalı Hilmi Caddesi, İstanbul’da bulunan İstiklal Caddesi kadar önemli bir tarihe sahiptir. Sizler de Ankara gezilecek görülecek yerlerin tarihini araştırarak yolculuğunuza renk katabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ