Web sitemize hoşgeldiniz.

3074 Özel Usulsüzlük Cezası Nasıl Ödenir

14 Temmuz 2018

3074 Özel Usulsüzlük Cezası nasıl ödenir? 3074 özel usulsüzlük cezası nedir? 3074 özel usulsüzlük cezası zaman aşımı var mı? 3074 özel usulsüzlük cezası indirim ve 3074 özel usulsüzlük cezaları nereden ödenir?

3074 Özel Usulsüzlük Cezası Nedir

Vergi dairelerine verilecek tüm belgelere yani bildirimler ve beyannamelere internet üzerinden, elektronik olarak verilme zorunluluğu getirilmiştir. Geciken beyanname ve bildirimlere VUK 213 ve Mükerrer 352 maddelerince ayrı ayrı bir takım cezalar kesilmektedir.

Bu maddeler 1960’lı yıllardan bu yana uygulanmaktadır ve mükelleflerin kurallara uymaması halinde uygulanan “Özel Usulsüzlük Cezaları” burada devreye girmektedir.

3074 Özel Usulsüzlük Cezası Zaman Aşımı

Özel usulsüzlük cezalarında zaman aşımı iki yıldır. Cezai bildirimin yapıldığı yılı takip eden yılın 1. gününden başlar ve 2. yılın son gününde sona erer. Örneğin; 2016 yılında yapılan bir usulsüzlüğün zaman aşımına girmesi için 2018 yılının bitmesi gerekmektedir. Ancakak bu zaman diliminde yani cezanın kesilmesinden sonra iki yıl içinde yapılan ceza ihbarnamesi tabligatı bu sürenin durmasına neden olur. Eğer yıl içinde size ceza ihbarnamesi gönderilmediyse cezanın zaman aşımına girecektir.

3074 Özel Usulsüzlük Cezası İndirim

VUK’un 376. maddesince cezanın üçte biri kadar indirim uygulanabilir. Bu indirimin uygulanabilmesi için indirimden geri kalan ödemenin ihbarnamenin tebliğ tarihinden itiberen 30 gün içinde ilgili vergi dairesine başvurarak 6183. maddede ya da vadesinde belirtildiği türden teminat göstererek, vadenin bitiş tarihinden itibaren iç ay içinde ödeyeceğini taahüt etmesi gerekmektedir.

Ayrıca kişi ödeyeceğini taahüt ettiği cezasını indirim yapıldığı halde ödemezse indirim hakkı tamamen ortadan kalkacaktır.

3074 Özel Usulsüzlük Cezaları Nereden Ödenir

İdeari para cezaları mal müdürlüklerine ödenir ancak bazı kurumlar tarafından verilen cezalar verilen kurum tarafından tahsil edilir. Anayasamızda belirtildiğine göre; karşıklığa yol açmaması için kişiye ceza tebliğ edildiğinde kişinin demesini nereye yapması gerektiği belirtilmek zorundadır.

İdari para cezalarında, cezanın peşin ödenmesi takdirde cezanin dörtte biri kadar indirim yapılmaktadır.

Bunun yanında bazı borçlar internet üzerinden aynı zamanda e beyanname ile bildirilirken aynı zamanda borç ödemeleri e internet üzerinden kabul edilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ